A kommunista rendszer fenntarthatatlan volt, nem következhetett be más, mint az összeomlás – mondta Nagy László soproni rendszerváltó politikus. Mint megjegyezte, azzal már az 1980-as évek végén tisztában voltak, hogy ha egyszerre több országban is beindul a változás, akkor azzal a szovjetek már nem tudnak úgy elbánni, mint az 1956-os magyar forradalommal. Az MDF-alapító mesélt a páneurópai piknikről is, ami a rendszerváltoztatás egyik emblematikus eseménye volt.
Nagy László, soproni MDF-alapító fiatalkorát a rendszerváltoztatás előtt Afrikában és Nyugat-Németországban töltötte, így testközelből láthatta, hogy milyen valójában a vasfüggönyön túli világ. A katonaság miatt visszakerült Magyarországra, akkor szembesült azzal, hogy milyen a kommunista rezsim. Az egyetemi évei során, 1980 tavaszán megalapította társaival a „405 kör” elnevezésű csoportosulást, amelyet folyamatosan megfigyelt az állampárt, mivel nagyon sok ellenzéki szereplőt meghívtak különféle műhelybeszélgetésekre. A „405 kör” egészen 1987-ig működött, itt tanulták nagyon sokan a demokratikus politika módszertanát, így például Orbán Viktort is elhívták egy beszélgetésre.
A nyolcvanas évek végére visszaköltözött Sopronba, ahol végül az MDF-hez csatlakozott. „Ha Budapesten maradtam volna, akkor a Fideszhez csatlakoztam volna.” – mondta Nagy László, hozzátéve, 1988 nyarán Magas László lakásán egyeztettek a soproni MDF megalapításáról. Mesélt arról is, hogy az MDF alapítása során nagyon sok beépített ügynök volt a különféle ellenzéki mozgalmak körül, akiket igyekeztek kiszűrni. Az első nyilvános ellenzéki rendezvényükön is rengeteg „tégla” volt, akik igyekeztek az állampártnak megfelelő irányba terelni a mozgalmat.
Sopron volt az első vidéki város, ahol Budapest után megalakult az ellenzéki kerekasztal, amely megpróbált tárgyalni az MSZMP-vel. Teljesen értelmetlennek tartotta ezeket a tárgyalásokat, hiszen minden kérdésről Budapesten döntöttek. A soproni MSZMP még ekkor is azon az állásponton volt, hogy csak szocialista alapon lehet majd pártokat alapítani, a konzervatív egyesüléseket likvidálni fogják. Érdekesség, hogy az 1988 végén még az ellenzéki pártok likvidálásról beszélő kommunista politikus a rendszerváltoztatás után már teljesen más hangnemet ütött meg, gyorsan belesimultak a megváltozott politikai környezetbe.
„Biztos voltam benne, hogy ez a rendszer egyszer megszűnik, ez a rendszer reformálhatatlan volt.” – mondta Nagy László, aki szerint egyértelmű volt, hogy a kommunista diktatúra összeomlik. Akkor volt azonban biztos benne, hogy tényleg eljön a változás, amikor kiírták az első szabad választást. Mint mondta, ha egyszerre minden országban megindul a változás, akkor azzal a szovjetek már nem tudnak úgy elbánni, mint a magyar forradalommal 1956-ban.
Deák Dániel