A Magyar Szabadság Éve

Sopron – a vasfüggöny melletti zárt határváros (VIDEÓ)

Kettősség jellemezte Sopront a rendszerváltoztatás előtti időszakban, hiszen miközben Ausztria közelsége miatt sokan az osztrák televízióadásból tájékozódtak, az ország teljesen más irányba haladt – mondta Ivanics Ferenc, rendszerváltoztató politikus, a helyi Fidesz egyik alapítója. A zárt határváros a rendszerváltoztatás egyik legemblematikusabb eseményéről, a Páneurópai Piknikről vált híressé, amelynek szervezésében főként az MDF vett részt. A rendszerváltoztatás után már hamar látni lehetett, hogy a FIDESZ útja a jobboldalon van, így a párt már az 1990-es évek elején eltávolodott az SZDSZ-től. A rendszerváltoztató politikussal beszélgettünk.

Már az 1980-as években is át tudtak menni Ausztriába, Bécsbe vásárolni, így saját tapasztalataikból is láthatták azt, hogy milyen a szocialista Magyarországon kívüli világ – mesélte Ivanics Ferenc. Ez a fajta kettősség mindig létezett Sopronban, a vasfüggöny közelsége miatt ugyanakkor egy igen zárt település volt a rendszerváltoztatás előtti időszakban a leghűségesebb városként is nevezett Sopron – idézte fel.

Az 1980-as évek végén a fővárosból visszatérve aktívan érdeklődött az ellenzéki mozgalmak iránt, majd miután részt vett néhány rendezvényükön, rövid időn belül be is lépett a FIDESZ-be. 1988-ban ahogyan elindult az aktív ellenzéki politizálás, egyre több szervezet jelent meg az országban, azonban Sopronban sokáig ennek nem voltak jelei, csak halk próbálkozásokat érzékelt kezdetben. Miután bekapcsolódott a helyi FIDESZ életébe, egyre több megmozdulást és rendezvényt tartottak, amellyel már Sopronban is láthatóvá vált tevékenységük az SZDSZ és az MDF mellett. Mint mondta, komoly megfélemlítési kísérletek őket nem érték az ellenzéki mozgalomépítés miatt, a Páneurópai Piknik előkészületei kapcsán sem érezték a pártállam „kitüntető figyelmét”. A piknik szervezési részét inkább az MDF végezte el, a FIDESZ-nek még nem voltak meg a szükséges erőforrásai ehhez, de ahogy tudták, segítették a szervezést. Mindenki nagy eseményként élte meg a határnyitást, már akkor érezni lehetett, hogy az a rendszerváltoztatás egyik kiemelkedő jelentőségű eseménye lesz – tette hozzá.

Az első szabad választás nagyon újszerű és izgalmas volt számukra, a budapesti pártközpont iránymutatásai alapján végezték a helyi kampányt, amelynek azért is volt nagy jelentősége, hiszen az MSZP Pozsgay Imrét indította, aki végül annyira gyenge eredményt ért el, hogy az mindenki számára nagy meglepetést jelentett. Hozzátette: nagyon nehéz és kezdetleges körülmények között zajlott a kampány, de elképesztően jó érzés volt számukra azt érezni, hogy egy év alatt több száz tagja lett pártjuknak és a választáson is jó eredményt értek el. A rendszerváltoztatás utáni időszak kapcsán elmondta, hogy szinte azonnal különvált a FIDESZ és az SZDSZ és már akkor látni lehetett, hogy a rendszerváltó pártjuk útja nemzeti, jobboldali irányba vezet.

Deák Dániel