A Magyar Szabadság Éve

Az egyetemeken született a Fidesz a rendszerváltoztatás előtt

Vidéken is az egyetemisták képezték a Fidesz alapját. Már az 1980-as évek közepén elkezdték megszervezni magukat a kommunista hatalommal szemben – mesélte Mikes Éva. A rendszerváltoztató politikus, a pécsi Fidesz egyik alapítója elmondta, az SZDSZ és a Fidesz közötti ellentétek már az 1980-as években megmutatkoztak, így nem volt meglepő, hogy hamar különváltak a két rendszerváltoztató párt útjai. Beszélt arról is, Pécs a rendszerváltoztatás előtt lényegesen nagyobb gazdasági súllyal bírt, mint jelenleg, aminek egyik oka a délszláv háború közelsége volt, ami miatt a befektetők nem mertek beruházni.

Az 1980-as évek elején, huszonévesen hozták létre azokat az ellenzéki alakulatokat a rendszerváltoztató politikusok, amelyeknek tagjaiból később a Fidesz helyi szervezetei jöttek létre – egyebek mellett erről mesélt Mikes Éva, rendszerváltoztató politikus, a pécsi Fidesz egyik alapítója. Mint visszaemlékezett, már az 1985-ös választáson indítottak jelöltet, aki végül győzni is tudott, így a rendszerváltoztatást követő első demokratikus választáson tapasztalatokat szerezve indultak el.

Hiába hozták létre az ellenzéki mozgalmakat, sokáig nem reménykedtek valódi demokratikus változásban – mesélte. Mint mondta, még 1989 nyarán is azon vitatkoztak, hogy hány év kell az első szabad választásig, tehát egyáltalán nem volt nyilvánvaló, hogy egy éven belül megtartják az első demokratikus választásokat. A Fidesz ezekben a kezdeti években még nagyon kicsi szervezeti hálóval rendelkezett, a „négyigenes” népszavazás és az 1990-es választás során indult meg a professzionalizálódás útján a párt – mesélte Mikes Éva.

Mint visszaemlékezett, már 1985-ben látszódott a Fidesz és az SZDSZ közötti különbség, Pécsett már ekkor érezni lehetett a feszültség a két rendszerváltoztató formáció között. Mikes Éva visszaemlékezése szerint az SZDSZ próbálta a Fideszt a saját ifjúsági szervezeteként kezelni, így a fiatal demokratáknak folyamatosan azzal kellett küzdenie, hogy megőrizzék az önállóságukat. Ennek ellenére az első önkormányzati választást követően Pécset SZDSZ-es polgármester vezette két fideszes alpolgármesterrel, egy eredményes ciklust tudtak közösen felmutatni.

Mikes Éva beszélt arról is, hogy Pécs a rendszerváltoztatás előtt lényegesen nagyobb gazdasági súllyal rendelkezett a jelenleginél, a rendszerváltoztatás után a délszláv háború közelsége is súlyos gazdasági hátrányokkal járt a város számára, hiszen a befektetők nem mertek olyan területeken beruházni, amelyek néhány kilométerre voltak a háborús területektől. Ezt a versenyhátrányt később már nem tudta ledolgozni a város – tette hozzá.

A Mikes Évával készült beszélgetés felvétele itt tekinthető meg:

Deák Dániel