A Magyar Szabadság Éve

Sopron a rendszerváltoztatás egyik emblematikus vidéki helyszíne

A vasfüggönytől pár kilométerre fekvő Sopron a határnyitásról híresült el. A Páneurópai Pikniknek köszönhetően NDK-s menekültek százai jutottak át a határon, amiért a németek mind a mai napig rendkívül hálásak, a harmincadik évfordulón még Angela Merkel is ellátogatott Sopronba. Horn Gyula sokáig a határnyitó színében tetszelgett, ugyanakkor a valóságban semmi köze nem volt a soproni eseményekhez, nem úgy, mint Magas László, MDF-alapítónak, a Páneurópai Piknik egyik szervezőjének, akivel a soproni rendszerváltoztatásról és a határnyitásról beszélgettünk.

1988-ben alapították meg az MDF-et Sopronban, miután a budapesti események felgyorsultak és érezhetővé vált, hogy valamilyen változás következik a magyar politikában. Sopron helyzete speciális volt a kommunizmus alatt, hiszen határvárosként a hatóságok komolyan ellenőrizték az ideérkezőket, a pár kilóméterre lévő vasfüggönyt komoly fegyveres erőkkel védték a határőrök. Amikor rendezvényeket szerveztek, akkor látható módon sok kommunista titkosügynök is elment rájuk, akik igyekeztek rossz irányba terelni az MDF politikáját, ugyanakkor szerencsére ezeket könnyen ki lehetett szűrni.

Magas László részt vett a Páneurópai Piknik szervezésében, amely az egyik emblematikus eseménye volt a rendszerváltoztatásnak. Akkor még nem is gondolták, hogy milyen nagy hatása lesz a pikniknek, amelyre a német nyelvű plakátokat csupán azért készítették, hogy a környéken lévő osztrák falvakban is tudják hirdetni a rendezvényt. A német tájékoztatók ugyanakkor eljutottak az NDK-s menekültekhez is, akik a határnyitás hírére megrohamozták a pikniket és átmentek Ausztriába, miután áttörték a határt. Később tudták csak meg, hogy a német nagykövetségen és a különböző kempingekben lévő NDK-s menekültek sikeres átjutottak a határon.

A balliberálisok sokáig Horn Gyulát nevezték a határnyitó politikusnak, ugyanakkor a valóság az volt, hogy a diktatúra utolsó kormányának tagja csak napokkal később érkezett a helyszínre és csak egy neki szimbolikusan felállított kerítést vágott át a fényképek erejéig.

A Magas Lászlóval készült interjúnkat itt tekintheti meg:

Deák Dániel